3PL به اختصار، به سازمان هایی اطلاق میگردد که ارایه کننده خدمات لجستیکی و یا فعالیت‌های مدیریت زنجیره تامین به مشتریان خود می باشند. این اصطلاح که مخفف کلمات Third Party Logistics می‌باشد، درمورد سازمان هایی کاربرد دارد که خدمات انبارداری، حمل ونقل و خرید مواد و قطعات را براساس نیازمندی های بازار برای مشتریان خود ارائه می‌نمایند. باتوجه به اینکه هزینه های لجستیکی درکشورهای توسعه یافته فقط 12% تولید ناخالص ملی می‌باشد، مقایسه آن باسهم 36 درصدی هزینه‌های لجستیکی در تولید ناخالص ملی کشور عزیزمان ایران، مدیران اقتصادی را به سمتی هدایت می نماید که فرآیندهای لجستیکی راشناسایی نموده و هزینه های مازاد آن را کاهش دهند.

امروزه با تخصصی شدن فرآیندهای لجستیکی، مدیران صنعتی و بازرگانی تلاش دارند تا با برون سپاری آن، ریسک و هزینه اجرای فرآیندهای لجستیکی را کاهش دهند. ازطرف دیگر ، سبک مدیریت در شرکت های ارایه کننده خدمات لجستیکی با سایر سازمان‌ها تفاوت دارد، به طوریکه سازمان‌های معظم و معتبر لجستیکی دردنیا سعی می‌نمایند تا با ارایه استراتژی‌های مشخص، رهبری فرآیندها را جایگزین مدیریت بر فرآیندها نمایند. در یک سازمان تولیدی/بازرگانی (عمدتا) تمام فرآیندهای تکوین محصول در یک محل جغرافیایی انجام میگردد و تلاش میگردد تا به صورت بهره ور، فرآیندها مدیریت گردد. اما در یک سازمان لجستیکی، هنر مدیریت در عدم تمرکز جغرافیایی می‌باشد، زیرا یقاء یک سازمان لجستیکی در ارتباط مناسب افراد حرفه ای در سازمان مشتریان می‌باشد.

همانطوریکه سازمان‌های تولیدی و بازرگانی مجهز به فلسفه Total Quality Management) TQM) مدیریت کیفیت فراگیر برای شناسایی مسیر بهبود می‌باشند ، سازمان‌های لجستیکی نیز مجهز به فلسفه Total Quality Logistics) TQL) لجستیک کیفیت جامع  برای شناسایی مسیر بهبود در سازمان می‌باشند. TQL شامل مجموعه نگرش هایی است که ابعاد مختلف مدیریت سازمان را در بر می‌گیرد و تلاش دارد تا یک مسیر حرفه ای را برای موفقیت سازمان‌های لجستیکی ارایه نماید.

مطابق با فلسفه TQL یک سازمان لجستیکی می‌بایست برای رسیدن به E-Commerce به عنوان حد غایی موفقیت از مسیر 1PL،2PL،3PL،4PL حرکت نماید.

در ذیل به اختصار هریک از مفاهیم فوق معرفی میگردند.

First Party Logistics) 1PL): به شرکت‌هایی اطلاق می‌گردند که فقط یک وجه از وجوه حمل ونقل را اجرایی می نمایند. به طور مثال شرکتی که فقط چندکشتی دارد ودریک(یاچندخط کشتیرانی) تردد می نماید ، شرکت 1PL  می‌باشد.

Second Party Logistics) 2PL) : به شرکت‌هایی اطلاق می‌گردند که بتوانند به صورت کریر (Carrier) فعالیت نموده و بتواند کالای مشتریان را با تجهیزات مختلف حمل و نقل جابجا نموده ودارای انبارهای مجهز برای نگهداری کالا می‌باشد. شرکت های برتر 2PL دردنیا شرکت های Maersk و Air France  می‌باشند.

Third Party Logistics) 3PL) : به شرکت‌هایی اطلاق میگردند که دارای توانمندی فورواردری (Forwarder) هم باشند و بتوانند کالا و مسافر را با تجهیزات خود و سایر پیمانکاران از هر نقطه ای به هر نقطه ای جابجا نمایند. شرکت هایی مانند GAC و DHL جزء شرکت‌های 3PL می باشند.

Fourth Party Logistics) 4PL): به شرکت‌هایی اطلاق میگردند که نه تنها توانایی جابجایی بار و مسافر از هر نقطه‌ای به هر نقطه‌ای را دارند ، بلکه توانمندی خاصی در ارایه خدمات مشاوره به متقاضیان را دارند . چنانچه فردی (یاگروهی) نیاز داشته باشند تا در زمینه لجستیک سرمایه گذاری نمایند باید با شرکت‌های 4PL ارتباط ایجاد نمایند. زیرا شرکت‌های 4PL در شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های لجستیکی تخصص دارند. 

E-Commerce: تجارت الکترونیک یک هدف برای مدیریت سازمان‌های نوین نیست بلکه یک وظیفه برای هدایت سازمان می‌باشد. تجارت الکترونیک به مجموعه اقدامات تکنولوژیک اطلاق می‌گردد که در تار و پود سازمان رسوخ می‌نماید تا اطلاعات مورد نیاز ذینفعان در سریعترین زمان و بالاترین دقت و صحت در اختیارشان قرار گیرد.

در انتها ویژگی‌های یک سازمان 4PL  ارایه میگردد:

معیارهایی که مشخص کننده‌ی درجه PL سازمان‌های لجستیکی می‌باشند عبارتند از :

1- خدمات لجستیکی (Logistics Services) :

این خدمات عبارتند از :

    1-1- لجستیک جامع

    2-1- تحویل به موقع (Jit)

    3-1- مدیریت تجارت جهانی

    4-1- خدمات حمل و نقل جاده‌ای داخلی

    5-1- مهندسی مجدد فرآیندهای لجستیکی

    6-1- مدیریت موجودی

    7-1- مدیریت تامین کنندگان

 

2- خدمات حمل و نقل

این خدمات عبارتند از :

    1-2- حمل و نقل هوایی

    2-2- حمل و نقل چند وجهی و بین وجهی

    2-3- حمل دریایی

    2-4- حمل ریلی

 

3- خدمات انبارداری و مخزن داری

 

4- خدمات وب

    1-4- یکپارچگی سیستم‌های مالی و عملیاتی (ERP)

    2-4- کنترل بر خط ماشین

دفتر اصلی

سعادت‌آباد - بلوار دریا - پلاک 32 - شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی
تهران
ایران 

پست الکترونیک :

              info@ptc-ir.comتعداد بازدید کننده این صفحه :5104
تعداد بازدید کننده امروز : 169
تعداد بازدید کنندگان : 850083

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی می‌باشد