شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی با داشتن دفتر نمایندگی های فعال در تمامی شهر های بندری آماده ارائه خدمات اخذ ترخیصیه برای شما مشتریان محترم می باشد.

ترخیصیه ( دستورتحویل یا اجازه تحویل ) سند یا حواله تحویل کالا به صاحب آن یا عبوردهنده است که از سوی متصدی حمل ویا نماینده وی به عنوان گمرک با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه صادرمی گردد.

صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که می خواهد کالا را از گمرک ترخیص کند، باید از طرف امانت دهنده کالا یعنی مؤسسات حمل و نقل ( زمینی، هوایی و دریایی) حواله نامه ای به عنوان گمرک ارائه نماید که به موجب آن، مؤسسه حمل ونقل اجازه می دهد صاحب کالا یا نماینده وی، آن کالا را از گمرک تحویل گیرد.

ترخیصیه درواقع نوعی مفاسا حساب شرکت حمل با وارد کننده ( صاحب کالا) بوده و به موجب آن شرکت حمل کننده با تحویل قبض انبارکالای وارده به صاحب کالا بلامانع بودن تحویل کالا را از نظرخود به گیرنده مندرج در ترخیصیه به گمرک اعلام می دارد.

اطلاعات مندرج درترخیصیه نیز همانند قبض انبار ازمفاد بارنامه یا مانیفست استخراج می شود.

اطلاعات مندرج دریک ترخیصیه بشرح زیرخواهد بود:

مشخصات گیرنده

- نام کشتی، شماره بارنامه و تاریخ صدور، بندربارگیری، بندرتخلیه، تعداد و نوع بسته بندی، شرح کالا، وزن خالص، نام شرکت کشتیرانی با مؤسسه حمل ونقل، مشخصات وسیله حمل، شماره فهرست کل بار

اصطلاحات و تعاریف : 

-اظهارنامه : 

برگه ايست كه در آن كليه مشخصات كالا ، وارد كننده ، خريدار ، شرايط حمل و ... و همچنين محاسبه هزينه هاي گمركي آورده شده است .

بيچك : 

عبارت است  از قبضي كه جهت خروج كالا از انبار و درب خروج گمرك مورد نياز است .

CIF (سيف) :    

نوعي قرارداد مي باشد كه هزينه حمل ارسال كالا تا مقصد به اضافه هزينه بيمه كالا‌، توسط فروشنده پرداخت مي گردد .

مراحل ترخيص كالاهاي وارداتي 

پس از خريد كالا و دریافت اصل اسناد از مجتمع مربوطه ، نماينده اداره ترخيص با توجه به اعلاميه حمل صادره از طرف شركت حمل كننده ، به هواپيمايي ، كشتيراني و يا شركتهاي حمل و نقل زميني جهت پيگيري صدور ترخيصيه و قبض انبار محمولات وارده مراجعه مي كند . پس از دريافت اين اسناد ، منشي اداره ترخيص نسبت به ثبت كليه مشخصات كالا از روي بارنامه در سيستم مكانيزه اقدام مي نمايد .

- در ادامه اداره ترخيص اين اسناد از نظر تعداد و وزن كالا ، شماره سفارش ، و گيرنده ، توسط كارشناسان اين اداره كنترل و بررسي مي شوند و در صورت مشاهده مغايرت ، اسناد را همراه با نامه اي جهت اصلاح به مجتمع مربوطه و پس از اصلاح آن ، به اداره ترخيص عودت داده می شود .

- در صورتیکه اسناد ارسالی مغایرتی نداشته باشند ، جهت انجام عملیات ، به نماینده مربوطه تحویل داده می شود ، پس از اجرای مراحل اولیه و مشخص شدن مبلغ پرداختی به گمرک ، مراتب درخواست وجه طی نامه ای به مجتمع مربوطه ارسال می گردد ، پس از تامین وپرداخت هزینه های گمرکی ، کالا ترخیص می گردد . 

- در واردات کالا ، پس از اتمام تمامی مراحل اداری  7 (هفت) روز کاری زمان لازم است تا محمولات از گمرکات ترخیص شده و تحویل مشتری گردد . 

- در صادرات  کالا ، پس از اتمام تمامی مراحل اداری  10 (ده) روز کاری زمان لازم است تا محمولات از گمرکات ترخیص شده و صادر گردد .

دفتر اصلی

سعادت‌آباد - بلوار دریا - پلاک 32 - شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی
تهران
ایران 

پست الکترونیک :

              info@ptc-ir.com


کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی حمل و نقل پتروشیمی می‌باشد